Wiadomości tygodnia
Budowa przejścia podziemnego w Motyczu

Dla podróżnych powstają nowe perony na trasie Dęblin – Lublin

Między Lublinem a Dęblinem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują nowe wygodne perony m.in. na ...

Czytaj więcej

Lot pożegnalny w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego

28 czerwca br. miał miejsce uroczysty lot pożegnalny pilota wojskowego.  W obecności Inspektora Sił Powietrznych ...

Czytaj więcej

Szpital Powiatowy w Rykach od 1 lipca br. wznawia działalność

Gastroskopia, kolonoskopia i badania tomografem komputerowym - ten zakres działalności leczniczej uruchomi od 1 lipca ...

Czytaj więcej

DYŻURY WAKACYJNE W DĘBLIŃSKICH PRZEDSZKOLACH W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Terminy dyżurów wakacyjnych dla dzieci uczęszczających do dęblińskich przedszkoli w roku szkolnym 2018/2019: W miesiącu ...

Czytaj więcej

POLICJANCI ODZYSKALI PRZYWŁASZCZONY TELEFON

Dzięki obywatelskiej postawie i szybkiej akcji policjantów należący do mieszkanki Warszawy telefon został odnaleziony i ...

Czytaj więcej

E-Deblin
E-Deblin
E-Deblin
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

PIELGRZYMKA ROWEROWA 7. JUBILEUSZY” SIEDLECKIEJ „KRÓLÓWKI” DO WIECZNEGO MIASTA W DĘBLINIE

W sobotę 7 lipca br. z Dęblina do Rzymu i grobu św. Jana Pawła II w dalszą trasę do Łagowa wyruszyła „Pielgrzymka Rowerowa 7. Jubileuszy”. Pielgrzymkę prowadził ks. Bogumił Lempkowski, prefekt siedleckiego II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Świętej Królowej Jadwigi.

Rowerowi pielgrzymi w większości uczniowie siedleckiej „Królówki” wraz z przewodnikiem ks. Bogumiłem Lempkowskim po pokonaniu w sumie 2240 km, dotarli 24 lipca br. do Roma Aeterna – Wiecznego Miasta.

6 lipca po wysłuchaniu mszy świętej w kościele pw. Świętego Jana Pawła II w Siedlcach wyruszyli o godz. 9:00 sprzed magistratu, żegnani przez najbliższych oraz prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego. Po drodze przejeżdżali m. in. przez Kraków i miejsca na Węgrzech związane historycznie z patronką szkoły, św. Jadwigą Andewageńską – królem Polski (1374-1399) oraz odwiedzili Pescantinę – miasto partnerskie Siedlec, oddalone 7 km od Werony.

Ta rowerowa pielgrzymka w swej nazwie kryła siedem celi upamiętniających ważne dla Polski i Diecezji Siedleckiej wydarzenia, w tym: 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i 200. rocznicę Diecezji Siedleckiej.

Do Dęblina pielgrzymi przybyli w piątek 6 lipca, gdzie nocowali w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W sobotę, po rannych nabożeństwach w kościele pw. Świętego Piusa V Papieża odbyło się spotkanie wiernych parafii z uczestnikami pielgrzymki, którym burmistrz Dęblina Beata Siedlecka wręczyła materiały promocyjne. Podczas wizyty w Dęblinie ks. Bogumił Lempkowski udzielił również wywiadu dla Twojego Głosu. Po czym, proboszcz tutejszej parafii ks. Zbigniew Daniluk podjął pielgrzymów śniadaniem.

Zanim pielgrzymi opuścili Dęblin, udali się na Rynek, gdzie przed Pomnikiem Wolności, jej przewodnik ks. Bogumił Lemkowski odmówił modlitwę oraz udzielił błogosławieństwa zgromadzonym. Następnie pielgrzymka wyruszyła w dalszą trasę do Łagowa, którą poza granice miasta odprowadził na rowerze radny Krzysztof Karbowski.

Tekst: Krzysztof Karbowski; fotografie Krzysztof Karbowski i Magdalena Grzelak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 characters available

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama