Wiadomości tygodnia

Tragiczny wypadek w Dęblinie

Policjanci z Ryk wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło wczoraj po południu na drodze ...

Czytaj więcej

Ćwiczenia taktyczne Terytorialsów w powiecie puławskim i ryckim

6 i 7 kwietnia br. Terytorialsi z 22 batalionu lekkiej piechoty z Dęblina będą szkolić ...

Czytaj więcej

Odjazdowy weekend z motoryzacją – Moto Session 2019

Ryk silników, pisk opon, błysk karoserii, nowości prezentowane przez dealerów, zapierające dech w piersi pokazy, ...

Czytaj więcej

OGŁOSZENIE O KONKURSIE

Burmistrz Miasta Dęblin ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie Ogłoszenie z ...

Czytaj więcej

E-Deblin
E-Deblin
E-Deblin
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

PIELGRZYMKA ROWEROWA 7. JUBILEUSZY” SIEDLECKIEJ „KRÓLÓWKI” DO WIECZNEGO MIASTA W DĘBLINIE

W sobotę 7 lipca br. z Dęblina do Rzymu i grobu św. Jana Pawła II w dalszą trasę do Łagowa wyruszyła „Pielgrzymka Rowerowa 7. Jubileuszy”. Pielgrzymkę prowadził ks. Bogumił Lempkowski, prefekt siedleckiego II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Świętej Królowej Jadwigi.

Rowerowi pielgrzymi w większości uczniowie siedleckiej „Królówki” wraz z przewodnikiem ks. Bogumiłem Lempkowskim po pokonaniu w sumie 2240 km, dotarli 24 lipca br. do Roma Aeterna – Wiecznego Miasta.

6 lipca po wysłuchaniu mszy świętej w kościele pw. Świętego Jana Pawła II w Siedlcach wyruszyli o godz. 9:00 sprzed magistratu, żegnani przez najbliższych oraz prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego. Po drodze przejeżdżali m. in. przez Kraków i miejsca na Węgrzech związane historycznie z patronką szkoły, św. Jadwigą Andewageńską – królem Polski (1374-1399) oraz odwiedzili Pescantinę – miasto partnerskie Siedlec, oddalone 7 km od Werony.

Ta rowerowa pielgrzymka w swej nazwie kryła siedem celi upamiętniających ważne dla Polski i Diecezji Siedleckiej wydarzenia, w tym: 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i 200. rocznicę Diecezji Siedleckiej.

Do Dęblina pielgrzymi przybyli w piątek 6 lipca, gdzie nocowali w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W sobotę, po rannych nabożeństwach w kościele pw. Świętego Piusa V Papieża odbyło się spotkanie wiernych parafii z uczestnikami pielgrzymki, którym burmistrz Dęblina Beata Siedlecka wręczyła materiały promocyjne. Podczas wizyty w Dęblinie ks. Bogumił Lempkowski udzielił również wywiadu dla Twojego Głosu. Po czym, proboszcz tutejszej parafii ks. Zbigniew Daniluk podjął pielgrzymów śniadaniem.

Zanim pielgrzymi opuścili Dęblin, udali się na Rynek, gdzie przed Pomnikiem Wolności, jej przewodnik ks. Bogumił Lemkowski odmówił modlitwę oraz udzielił błogosławieństwa zgromadzonym. Następnie pielgrzymka wyruszyła w dalszą trasę do Łagowa, którą poza granice miasta odprowadził na rowerze radny Krzysztof Karbowski.

Tekst: Krzysztof Karbowski; fotografie Krzysztof Karbowski i Magdalena Grzelak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 characters available

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama