Wiadomości tygodnia
Budowa przejścia podziemnego w Motyczu

Dla podróżnych powstają nowe perony na trasie Dęblin – Lublin

Między Lublinem a Dęblinem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują nowe wygodne perony m.in. na ...

Czytaj więcej

Lot pożegnalny w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego

28 czerwca br. miał miejsce uroczysty lot pożegnalny pilota wojskowego.  W obecności Inspektora Sił Powietrznych ...

Czytaj więcej

Szpital Powiatowy w Rykach od 1 lipca br. wznawia działalność

Gastroskopia, kolonoskopia i badania tomografem komputerowym - ten zakres działalności leczniczej uruchomi od 1 lipca ...

Czytaj więcej

DYŻURY WAKACYJNE W DĘBLIŃSKICH PRZEDSZKOLACH W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Terminy dyżurów wakacyjnych dla dzieci uczęszczających do dęblińskich przedszkoli w roku szkolnym 2018/2019: W miesiącu ...

Czytaj więcej

POLICJANCI ODZYSKALI PRZYWŁASZCZONY TELEFON

Dzięki obywatelskiej postawie i szybkiej akcji policjantów należący do mieszkanki Warszawy telefon został odnaleziony i ...

Czytaj więcej

E-Deblin
E-Deblin
E-Deblin
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Nie opłaca się nie mieć ubezpieczenia OC

Od roku 2016 zaobserwować można zjawisko dużego wzrostu cen OC. Coraz więcej kierowców rezygnuje z ubezpieczenia samochodu, ryzykując tym samym, że zostaną nałożone na nich wysokie kary. Czy brak polisy OC rzeczywiście się zatem opłaca?

Każdy właściciel pojazdu (samochodu osobowego, ciężarowego, ciągnika rolniczego czy motocykla) ma obowiązek go ubezpieczyć. W związku z rosnącymi cenami OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, wielu z nich rezygnuje z jego wykupienia, chcąc ograniczyć wydatki. W rzeczywistości brak polisy może kosztować cię więcej niż jej nabycie.

Czym jest OC?

Polisa OC to nic innego jak gwarancja ochrony osób poszkodowanych na skutek wypadku spowodowanego przez właściciela ubezpieczonego pojazdu. OC ważne jest 12 miesięcy, można wykupić je jednak nawet 6 miesięcy wcześniej.

Rok 2016 przyniósł duże podwyżki ubezpieczeń OC (średnio o 46 proc.), co było skutkiem wprowadzenia w życie specjalnej dyrektywy Komisji Nadzoru Finansowego. Cel dokumentu − zakończenie praktyk agencji ubezpieczeniowych polegających na zaniżaniu wypłacanych odszkodowań. Rok 2017 nie przyniesie poprawy w tym względzie. Ceny OC nadal będą rosły − nawet o 30−50 proc. w porównaniu do roku 2016.

 

Ceny OC mogą zniechęcić do jego wykupienia wielu kierowców. W rzeczywistości można postarać się jednak o obniżenie składek. Możesz kupić używany pojazd zamiast nowego. Jeżeli poprzedni właściciel auta płacił niską składkę, wraz z samochodem przejmiesz prawo do jego polisy. Czasem warto jest także zmienić miejsce zamieszkania w dowodzie rejestracyjnym. We wschodniej Polsce za OC zapłacisz bowiem nawet o połowę mniej niż w zachodniej. Jeżeli masz więcej niż 26 lat i prawo jazdy dłużej niż 3 lata, zapłacisz niższe składki niż twoi mniej doświadczeni koledzy. Oszczędzisz również, jeżeli nie masz na koncie żadnej stłuczki, jesteś w związku małżeńskim lub masz dzieci. Warto także kupić polisę z wyprzedzeniem (ominiesz kolejne podwyżki OC), oprzeć się na porównaniu OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl lub poprosić o radę doświadczonych agentów specjalizujących się w ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

 Kary za brak OC

Warto pamiętać o wysokich karach za brak OC. W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie wykupił polisy, rekompensatę poszkodowanemu wypłaca nie firma ubezpieczeniowa, a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Zwraca się on następnie do sprawcy o zwrot pełnej kwoty wypłaconego odszkodowania. Wraz ze wzrostem cen OC w 2016 roku, wzrastają także grzywny za jego niewykupienie. Kara może wynieść nawet 4000 zł w przypadku zwłoki powyżej 14 dni, przy zwłoce od 3 do 14 dni – 2000 zł, a poniżej 3 dni – 800 zł. Pomimo wysokich cen składek, OC wciąż jest niższe niż kara za jego brak.

 

Jeżeli posiadasz samochód lub motocykl i chcesz czuć się pewnie na drogach, warto zaufać polisie OC. Zadbasz w ten sposób zarówno o siebie, jak i o innych uczestników ruchu drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 characters available

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama