Wiadomości tygodnia

Tragiczny wypadek w Dęblinie

Policjanci z Ryk wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło wczoraj po południu na drodze ...

Czytaj więcej

Ćwiczenia taktyczne Terytorialsów w powiecie puławskim i ryckim

6 i 7 kwietnia br. Terytorialsi z 22 batalionu lekkiej piechoty z Dęblina będą szkolić ...

Czytaj więcej

Odjazdowy weekend z motoryzacją – Moto Session 2019

Ryk silników, pisk opon, błysk karoserii, nowości prezentowane przez dealerów, zapierające dech w piersi pokazy, ...

Czytaj więcej

OGŁOSZENIE O KONKURSIE

Burmistrz Miasta Dęblin ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie Ogłoszenie z ...

Czytaj więcej

E-Deblin
E-Deblin
E-Deblin
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Nie opłaca się nie mieć ubezpieczenia OC

Od roku 2016 zaobserwować można zjawisko dużego wzrostu cen OC. Coraz więcej kierowców rezygnuje z ubezpieczenia samochodu, ryzykując tym samym, że zostaną nałożone na nich wysokie kary. Czy brak polisy OC rzeczywiście się zatem opłaca?

Każdy właściciel pojazdu (samochodu osobowego, ciężarowego, ciągnika rolniczego czy motocykla) ma obowiązek go ubezpieczyć. W związku z rosnącymi cenami OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, wielu z nich rezygnuje z jego wykupienia, chcąc ograniczyć wydatki. W rzeczywistości brak polisy może kosztować cię więcej niż jej nabycie.

Czym jest OC?

Polisa OC to nic innego jak gwarancja ochrony osób poszkodowanych na skutek wypadku spowodowanego przez właściciela ubezpieczonego pojazdu. OC ważne jest 12 miesięcy, można wykupić je jednak nawet 6 miesięcy wcześniej.

Rok 2016 przyniósł duże podwyżki ubezpieczeń OC (średnio o 46 proc.), co było skutkiem wprowadzenia w życie specjalnej dyrektywy Komisji Nadzoru Finansowego. Cel dokumentu − zakończenie praktyk agencji ubezpieczeniowych polegających na zaniżaniu wypłacanych odszkodowań. Rok 2017 nie przyniesie poprawy w tym względzie. Ceny OC nadal będą rosły − nawet o 30−50 proc. w porównaniu do roku 2016.

 

Ceny OC mogą zniechęcić do jego wykupienia wielu kierowców. W rzeczywistości można postarać się jednak o obniżenie składek. Możesz kupić używany pojazd zamiast nowego. Jeżeli poprzedni właściciel auta płacił niską składkę, wraz z samochodem przejmiesz prawo do jego polisy. Czasem warto jest także zmienić miejsce zamieszkania w dowodzie rejestracyjnym. We wschodniej Polsce za OC zapłacisz bowiem nawet o połowę mniej niż w zachodniej. Jeżeli masz więcej niż 26 lat i prawo jazdy dłużej niż 3 lata, zapłacisz niższe składki niż twoi mniej doświadczeni koledzy. Oszczędzisz również, jeżeli nie masz na koncie żadnej stłuczki, jesteś w związku małżeńskim lub masz dzieci. Warto także kupić polisę z wyprzedzeniem (ominiesz kolejne podwyżki OC), oprzeć się na porównaniu OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl lub poprosić o radę doświadczonych agentów specjalizujących się w ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

 Kary za brak OC

Warto pamiętać o wysokich karach za brak OC. W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie wykupił polisy, rekompensatę poszkodowanemu wypłaca nie firma ubezpieczeniowa, a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Zwraca się on następnie do sprawcy o zwrot pełnej kwoty wypłaconego odszkodowania. Wraz ze wzrostem cen OC w 2016 roku, wzrastają także grzywny za jego niewykupienie. Kara może wynieść nawet 4000 zł w przypadku zwłoki powyżej 14 dni, przy zwłoce od 3 do 14 dni – 2000 zł, a poniżej 3 dni – 800 zł. Pomimo wysokich cen składek, OC wciąż jest niższe niż kara za jego brak.

 

Jeżeli posiadasz samochód lub motocykl i chcesz czuć się pewnie na drogach, warto zaufać polisie OC. Zadbasz w ten sposób zarówno o siebie, jak i o innych uczestników ruchu drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 characters available

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama