Wiadomości tygodnia

Zaproszenie na spotkanie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie inaugurujące kampanię wyborczą Komitetu Wyborczego Wyborców Stanisława Włodarczyka, które odbędzie się ...

Czytaj więcej

I Powiatowy Piknik Pszczelarski

W niedzielę 16.092018r na Stadionie Miejskim w Dęblinie odbył się „I Powiatowy Piknik Pszczelarski”. Przedsięwzięcie zostało ...

Czytaj więcej

III LUBELSKI FESTIWAL MUZYKI POPULARNEJ

Już 23 września 2018 Największe wydarzenie w Powiecie Ryckim czyli: III LUBELSKI FESTIWAL MUZYKI POPULARNEJ *** Na ...

Czytaj więcej

Nieprawidłowe wyprzedzanie przyczyną kolizji

W czwartek w Stężycy doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego spowodowanego nieostrożną jazdą. W kolizji brał udział ...

Czytaj więcej

Zastępcza komunikacja

Zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi przewoźnika "Przewozy... BUDIMEX S.A. Oddział Budownictwa Infrastrukturalnego, Rejon Kolejowy Biuro Budowy ...

Czytaj więcej

E-Deblin E-Deblin E-Ryki Reklama Reklama
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Reklama

Reklama

„MÓWIĘ I PISZĘ PO POLSKU”

Jak napisać quasi –kryminał, pół Włoszka, cud-dziewczyna, bohomaz, wehikuł, konopi, hoi…? Nad tego typu zawiłościami trudzili się 8 marca br. uczniowie klas 1ab, 2ab i 2cd Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie.

Sprawne posługiwanie się polszczyzną nie jest wcale łatwe i wymaga znajomości reguł oraz studiowania na bieżąco zmian wprowadzanych przez wydawnictwa poprawnościowe czy Radę Języka Polskiego.
Dwunastu śmiałków z dęblińskiego ogólniaka przystąpiło do szkolnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Poprawności Językowej „Mówię i piszę po polsku”, który organizuje już po raz szósty I LO im. Jagiełły w Krasnymstawie. Konkurs odbył się w naszej szkole z inicjatywy Lidera Zespołu Przedmiotów Humanistycznych p. Beaty Olender, a nad jego prawidłowym przebiegiem czuwała p. Kinga Jakubik.

Na początek uczestnicy zmierzyli się z dyktandem. Jego bohaterem był pewien quasi –wynalazca z Żoliborza, który plącząc się po siedlisku wojewódzkiej praworządności zmitrężył wiele czasu. Kolejne zadania dotyczyły znajomości zasad interpunkcyjnych, frazeologii, pisowni różnych części mowy z łącznikiem oraz pisowni – ji, -ii, -i na końcu wyrazów.


Prace konkursowe zostaną skrupulatnie sprawdzone i wyłoniona zostanie dwójka zwycięzców, którzy dalej będą reprezentować ZSO w Dęblinie. Eliminacje wojewódzkie odbędą się 12 kwietnia 2018r. Patronem konkursu jest KUL, który ufundował dwie pierwsze nagrody. Warto jest o nie rywalizować, bo są to INDEKSY na wybrany kierunek studiów prowadzonych przez Instytut Filologii Polskiej KUL.
Życzymy powodzenia naszym „mistrzom poprawnej polszczyzny” i trzymamy za Was kciuki podczas eliminacji wojewódzkich  Przed Wami nie lada trudne zadanie!

Monika Busz

Jedna odpowiedź do wpisu „MÓWIĘ I PISZĘ PO POLSKU”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 characters available

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Reklama

Reklama