Wiadomości tygodnia

ODWODNIENIE POWIERZCHNIOWE TARGOWISKA MIEJSKIEGO PRZY UL. 15 PUŁKU PIECHOTY WILKÓW

W odpowiedzi na liczne prośby zarówno kupujących jak i sprzedających na Targowisku Miejskim przy ul. ...

Czytaj więcej

Prosimy o pomoc.

Zginęła suczka.. Wabi się MAFIA nieduża ruda rasy amstaf, ufna i przyjazna.. Jeżeli ktoś widział lub ...

Czytaj więcej

''Dwie połówki pomarańczy''

Prawdopodobnie najśmieszniejsza komedia romantyczna dla dorosłych! 30 września 2017 r. godz. 17:30 Klub Uczelniany WSOSP Dęblin Bilety ...

Czytaj więcej

Dzień Otwartych Koszar

Dowódca 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego ma zaszczyt zaprosić wszystkich miłośników lotnictwa na Święto Bazy.

Czytaj więcej

Projekt „Aktywność drogą do pracy (III)”

  Powiatowy Urząd Pracy w Rykach informuje, że w okresie od 13.07.2017 r. do 21.07.2017 r. ...

Czytaj więcej

E-Deblin E-Deblin E-Ryki Reklama
Reklama
Reklama

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Letnia noc w muzeum

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie serdecznie zaprasza do udziału w Letniej Nocy w Muzeum, która odbędzie się 15 sierpnia 2017r. z okazji Święta Wojska Polskiego.

Spotkanie rozpocznie uroczyste otwarcie nowej wystawy o godz. 18.00, poświęconej największemu służącemu w Polskich Siłach Powietrznych, śmigłowcowi Mi-6 – w sześćdziesiątą rocznicę oblotu.

Kolejny wernisaż zaplanowaliśmy na godz. 20.00. MiG-29 w czterdziestą rocznicę oblotu konstrukcji. Słowo wstępne wygłoszą – znany pasjonatom lotnictwa z lotów pokazowych, kpt. (R) pil. Witold „Toyo” Sokół – przez wiele lat związany z konstrukcją samolotu MiG-29, pilot 1 ELT, który podzieli się z nami swoimi doświadczeniami i wyjaśni trudności pilotażu pod presją pokazów lotniczych. Prelekcję historyczną
na temat największego służącego w Polsce śmigłowca Mi-6 wygłosi ppłk (R) nawig. Andrzej Kołodziejski.

Wernisaże przeplatane będą koncertami oraz iluminacją statków powietrznych. Wśród występujących gwiazd wieczoru znajdziecie Państwo, dobrze już rozpoznawalny zespół „Aplauz” z Gołębia, podbijający serca publiczności zespół „Szarotki”, reprezentujący 5. Batalion Strzelców Podhalańskich. Przy akompaniamencie Przyjaciela naszego muzeum – społecznego dyrektora artystycznego – Andrzeja „Cypisa” Królikowskiego, wystąpi solistka MSP Ewelina Pisarska-Kalbarczyk.

Na scenie zobaczymy również Miss tegorocznego „Military Festiwal” Marysię Linde z akompaniującym jej na gitarze Łukaszem Leniem.

Na zakończenie crème de la crème, występ ojca chrzestnego polskiej muzyki elektronicznej – Władysław „Gudonis” Komendarek, który przygotował na tę okazję specjalne aranżacje muzyczne i show połączone z pokazem laserów.

Władysław „Gudonis” Komendarek

W twórczości Komendarka można odnaleźć echa muzyki rockowej, a nawet hardrockowej, klasycznej, jazzowej, etnicznej oraz eksperymentalnej. Muzyk jest wirtuozem kosmicznego brzmienia i pionierem polskiej elektroniki.

Karierę muzyczną rozpoczął w latach siedemdziesiątych w Grupie Dominika. W latach 1973-1983 był członkiem zespołu Exodus, z którym wydał pięć albumów. Od połowy lat osiemdziesiątych muzyk postawił na twórczość solową.

Jest potomkiem w linii prostej Michała Kleofasa Ogińskiego, autora słynnego poloneza Pożegnanie Ojczyzny.

Ma za sobą koncerty na festiwalach rockowych (Jarocin), elektronicznych (KLEM Nijmegen-Holandia, Drezno-Niemcy, Linz-Austria) jak i jazzowych (Jazz Jamboree). Jest stale aktywny muzycznie, tworzy m. in. ilustracje muzyczne do filmów i przedstawień teatralnych. Koncertuje w kraju i za granicą, zaskakując swych słuchaczy wciąż nowymi, świeżymi pomysłami.

Na swoim koncie ma ponad 30 wydanych płyt. Muzyk koncertuje nie tylko na imponującym zestawie syntezatorów, ale również w kościołach na organach lub na fortepianie. Jedna z płyt Komendarka zatytułowana jest „Komendarek – Chopin” i zawiera autorskie interpretacje utworów Chopina.

Różnorodne instrumentarium pozwala na tworzenie eksperymentalnej, opartej na nowych koncepcjach muzyki. Komendarek do dnia dzisiejszego zaskakuje nowoczesnymi pomysłami i koncepcjami artystycznymi. Nie trzyma się sztywno reguł muzyki, stąd bardzo trudno „zaszufladkować” artystę.  Do dnia dzisiejszego tworzy i nagrywa w domowym studio, w sochaczewskich lasach.

Andrzej „Cypis” Królikowski,

jest muzykiem – samoukiem i jak sam mówi: „gra na wszystkim co mu w ręce wpadnie”. Teksty rodzą się w jego głowie w sposób nagły i niespodziewany. Głównie o pasji latania, marzeniach i drodze do ich spełnienia. We wrześniu 2017 roku będzie miał sposobność obchodzić czterdziestolecie istnienia artystycznego w środowisku lotniczym. W czasach nauki w Liceum Lotniczym uczestniczył w wielu projektach tworzonych przez legendarną już dzisiaj animatorkę kultury Martę Jakubowską – od zespołu muzycznego po kabaret. Podczas studiów w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej był jednym z założycieli pierwszego zespołu rockowego w Wojsku Polskim ONiR oraz twórcą jego repertuaru, a także gitarzystą i aranżerem. Brał też udział jako akustyk w pracach nad spektaklami zespołu Krąg, a także popularyzował muzykę poprzez organizację koncertów i prowadzenie dyskotek, które cieszyły się ogromną popularnością. Po promocji zajmował się działalnością instruktorską z młodymi entuzjastami muzyki w Zamościu, następnie w Pile – co zaowocowało jego awansem do wydziału kultury Dowództwa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej na stanowisko instruktora ds. amatorskiej twórczości artystycznej. Po kilku latach skierowano go na inne stanowisko, z którego odszedł na emeryturę. I tu byłby pewnie koniec tej opowieści, gdyby nie rok 2013 i powrót Cypisa na scenę oraz powtórny gejzer twórczy. Zorganizował dwa Zjazdy Twórców Kultury, był twórcą programów trzech edycji Muzycznych Nocy Muzealnych, głównym sprawcą powstania pod auspicjami MSP pierwszego w historii śpiewnika pieśni i piosenek lotniczych „Skrzydlata Muza”, jest pomysłodawcą i jednoosobowym biurem organizacyjnym projektu „Skrzydła nad Kazimierzem”. Ponownie pracuje z młodzieżą, zarówno ze studentami WSOSP jak i uczniami Liceum Lotniczego, gdzie od dwóch lat prowadzi zespół Dywizjon 24. Od 2014 roku realizuje wspólnie projekty z obdarzoną nieprzeciętnym głosem Eweliną Pisarską Kalbarczyk dla której pisze i komponuje.

Szkolny zespół dziecięcy „Aplauz

Powstał w 2009 r, ale nazwę, pod którą teraz występuje przyjął w roku 2011. W skład grupy wchodzą uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Gołębiu, w wieku od 6 do 16 lat. „Aplauz” jest laureatem wielu konkursów i festiwali ma poziomie powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Opiekunami zespołu są Dorota Jabłońska i Dariusz Kosmowski, który jednocześnie akompaniuje zespołowi. Wykonują kompozycje z repertuaru popularnego polskich i zagranicznych artystów oraz utwory napisane specjalnie dla nich, m.in. przez zaprzyjaźnioną z zespołem poetkę Agnieszkę Maj.

Zespół „Szarotki

Reprezentujący 5 Batalion Strzelców Podhalańskich „Szarotki”, to projekt prowadzony od kilku lat przez instruktorkę klubu 5BSP panią Elżbietę Bernatek. Zespół jest laureatem wielu konkursów na szczeblu centralnym zarówno Wojska Polskiego, jak i instytucji kulturalnych środowiska cywilnego, ponieważ jego członkowie są wszechstronnie uzdolnieni i przygotowani do wykonawstwa praktycznie każdego z rodzajów muzyki, od piosenek zespołu ABBA po romanse cygańskie i pieśni patriotyczne. W skład zespołu wchodzi młodzież, która praktycznie od najmłodszych lat rozwijała swoje uzdolnienia pod kierunkiem pani Eli i ciekawostką może być fakt, że większość z nich, po zaaplikowaniu przez instruktorkę twórczego bakcyla, wspomagała swój talent nauką w szkołach muzycznych różnego szczebla.

Marysia Linde pochodzi ze śląskich Golasowic, na co dzień uczennica Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie, wzbijająca się na mechanicznych skrzydłach – mająca za sobą pierwsze skoki spadochronowe.

Wraz z przyjaciółmi śpiewa w najnowszym projekcie „Dywizjon 24”. Zadebiutowała niespełna rok temu na deskach Muzeum Sił Powietrznych w projekcie wigilijnym. Już ma za sobą występy na Wigilii żołnierskiej w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej, 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu, a ostatnio 8. Military Festival w Ustroniu, gdzie zdobyła nagrodę dyrektora Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz została wybrana Miss Military Festival.

Ewelina Pisarska-Kalbarczyk

Solistka Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Śpiewa od najmłodszych lat. Na co dzień zajmuje się obsługą ruchu turystycznego w naszej placówce. Wolnymi chwilami tworzy muzykę. Za sobą posiada doświadczenie ze szkolnych i profesjonalnych projektów muzycznych. Wieloletnia frontmenka zespołu „Ananke” lubującego się w mocnym brzmieniu rockowym. Pisze teksty i występuje. W ostatnich latach wraz z przyjaciółmi tworzy materiał do powstającej płyty z muzyką elektroniczną. Od trzech lat reprezentuje MSP na ogólnopolskich przeglądach artystycznych. Dobrze czuje się w wielu gatunkach muzyki, również poezji śpiewanej.

Łukasz Leń

Łukasz Leń – gitarzysta, kompozytor, autor tekstów. Założyciel i lider zespołu BLEACH, a także gitarzysta i współproducent rapera Lasio Companija. Na swoim koncie ma kilka płyt, wiele koncertów (między innymi w Jarocinie i Seven Festival w Węgorzewie). Autor utworu “To jest Dęblin”.

Lotnictwo i fotografia od zawsze były nierozłączne. Już w czasach pierwszych lotów balonowych próbowano wykonywać zdjęcia lotnicze. Piloci jako elita społeczna uwielbiali się portretować, czy to w studio, czy na tle swoich powietrznych maszyn. Dlatego też Grupa Rekonstrukcji Historycznej ,,Wolant” wraz z ,,Atellier Weissmann” pojawią się 15 sierpnia w muzeum, aby zaprezentować Państwu sylwetki rekonstruktorów w przedwojennych mundurach lotniczych oraz wprowadzić w tajniki fotograficznego rzemiosła. W trakcie wydarzenia będzie można porozmawiać o tradycjach polskiego lotnictwa wojskowego, a także poznać proces pracy z wielkoformatowym aparatem studyjnym z początku XX wieku.

Zapraszamy na: spotkanie z historią polskiego lotnictwa wojskowego, fotografii
w czasach II RP, zajmujące prelekcje, wystawy, porywające koncerty i magiczną grę światła.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie ul. Lotników Polskich 1.

Wstęp wolny!

w programie:

18.00 – powitanie gości

18.15 – otwarcie wystawy jednego eksponatu – Śmigłowiec Mi-6 w 60. rocznicę oblotu – prelekcja historyczna

19.00 – rozpoczęcie Muzycznej Nocy Letniej – Andrzej Cypis Królikowski –  koncert zespołu APLAUZ – hangar lotniczy

20.00 – otwarcie wystawy jednego eksponatu – samolot myśliwski MiG-29 w 40. rocznicę oblotu – prelekcja historyczna

20.30 – koncert zespołu SZAROTKI – hangar lotniczy

21.30 – Władysław KOMENDAREK – koncert z pokazem laserów

18.30 – 23.00 pokazy grup rekonstrukcji historycznej oraz iluminacja muzealiów.

Link do wydarzenia:

http://muzeumsp.pl/letnia-noc-w-muzeum/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 characters available

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Reklama

Reklama
Reklama