Wiadomości tygodnia

Tragiczny wypadek w Dęblinie

Policjanci z Ryk wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło wczoraj po południu na drodze ...

Czytaj więcej

Ćwiczenia taktyczne Terytorialsów w powiecie puławskim i ryckim

6 i 7 kwietnia br. Terytorialsi z 22 batalionu lekkiej piechoty z Dęblina będą szkolić ...

Czytaj więcej

Odjazdowy weekend z motoryzacją – Moto Session 2019

Ryk silników, pisk opon, błysk karoserii, nowości prezentowane przez dealerów, zapierające dech w piersi pokazy, ...

Czytaj więcej

OGŁOSZENIE O KONKURSIE

Burmistrz Miasta Dęblin ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie Ogłoszenie z ...

Czytaj więcej

E-Deblin
E-Deblin
E-Deblin
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Ja, żołnierz Wojska Polskiego…

W piątek 21 września 202 żołnierzy służby przygotowawczej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i Akademii Marynarki Wojennej wypowiedziało słowa Roty Przysięgi Wojskowej na placu przed Pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt.

Wśród zaproszonych gości na uroczystość byli m.in. rektorzy-komendanci, dowódcy jednostek wojskowych, przedstawiciele władz rządowych, lokalnych i samorządowych oraz rodziny i przyjaciele składających przysięgę żołnierzy.

Przysięga Wojskowa rozpoczyna kolejny rozdział w życiu nowo zaprzysiężonych — pierwszy etap żołnierskiej służby. To ważny moment, który wiąże żołnierza z Ojczyzną i Narodem i jest symbolicznym aktem wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego.

Uroczystości rozpoczęło odegranie hymnu państwowego i wciągnięcie na maszt flagi państwowej.

W swoim wystąpieniu Rektor-Komendant WSOSP podziękował wszystkim tym, którzy zdecydowali się podjąć wysiłek obrony Ojczyzny oraz wielokrotnie podkreślał doniosłość uroczystości, jej wagę i znaczenie dla każdego żołnierza.

Zdaliście pozytywnie Wasz kolejny egzamin dojrzałości — dojrzałość do bycia żołnierzem. Pokonaliście własne słabości i ograniczenia. Całkowicie przewartościowaliście swoje życiem, bo w okresie szkolenia podstawowego zderzyliście się z zupełnie inną rzeczywistością. To był bardzo trudny czas zarówno fizycznie, jak i psychicznie, ale to tylko epizod na drodze do zasadniczego celu. To będzie czas odkrywania nowej, fascynującej rzeczywistości lotniczej i marynarki wojennej. Rektor-Komendant zwrócił się również do rodzin podchorążych i złożył im szczególne wyrazy uznania i podziękowania. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Państwu za tych nowych żołnierzy-podchorążych. Oddaliście w Nasze ręce, to co najcenniejsze, wasze dzieci i najbliższych — bardzo dziękuję.

Po wystąpieniu Rektora-Komendanta nastąpił najważniejszy moment uroczystości. Podchorążowie, w obecności rodziców, bliskich i zgromadzonych gości, powtórzyli słowa Roty Przysięgi Wojskowej: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.”

List do uczestników uroczystości skierował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił ksiądz kanonik mjr Marcin Czeropski.

Przysięga wojskowa jest dla podchorążych I roku zwieńczeniem trwającego 6 tygodni podstawowego szkolenia wojskowego. Za wzorową postawę żołnierską i uzyskanie bardzo dobrych ocen podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w tym pierwszym etapie kształcenia wojskowego zostali wyróżnieni przez Rektorów-Komendantów. Z AMW wyróżnienia otrzymali: mar. pchor. Dominik Dziemian, mar. pchor. Jakub Radziwiłowicz, mar. pchor. Nikola Kołakowska, mar. pchor. Tomasz Maszkała. Z WSOSP wyróżnienia otrzymali: szer. pchor. Adam Boroń, szer. pchor. Kacper Krześniak, szer. pchor. Julia Kawka, szer. pchor. Brajan Wieczorek.

Następnie w imieniu przysięgających szer. pchor. Natalia Ambroziak zapewniła, iż dołożą wszelkich starań, aby wypełnić zobowiązanie wobec Narodu.

W imieniu wszystkich nowo zaprzysiężonych podchorążych zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby godnie reprezentować Akademię Marynarki Wojennej i „Szkołę Orląt” – nasze lotnicze gniazdo. Żołnierski etos będzie naszym przewodnikiem, a motta naszych szkół będą nam towarzyszyć każdego dnia: marynarskie AMOR PATRIAE SUPREMA LEX i lotnicze PRO PATRIA SEMPER!

Uroczystość zakończyła Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego i defilada pododdziałów prowadzona przez dowódcę uroczystości mjr. Pawła Orłowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 characters available

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama