Reklama

E-Deblin
E-Deblin
E-Deblin
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Gdzie kupić lek?

W związku z informacjami o braku dostępności niektórych leków w aptekach (m.in. na choroby tarczycy, na nadciśnienie, na astmę, leki przeciwzakrzepowe i przeciwpadaczkowe oraz niektóre szczepionki), Narodowy Fundusz Zdrowia od dziś (15 lipca) uruchomił bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta.

Dzwoniąc pod numer:800 190 590będzie można dowiedzieć się, w której aptece kupić można swój lek. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00. Informacji o dostępności leków udzielają konsultanci NFZ oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Jak połączyć się bezpośrednio z konsultantem od leków?

  1. Wybierz bezpłatny numer  800 190 590
  2. Zgłosi się automatyczna sekretarka, która poprosi Cię o wybór tematu rozmowy
  3. Z klawiatury telefonu wybierz cyfrę 3. Wtedy połączysz się z konsultantem, który podpowie Ci, gdzie kupisz lek, którego potrzebujesz.

 Infolinia informuje o dostępności leków w poszczególnych aptekach, podając także ich numery telefonu. Nie udziela natomiast informacji o dawkowaniu leków, ich zamiennikach oraz nie rezerwuje leków w aptece. Ustawa Prawo farmaceutyczne nakłada na Ministerstwo Zdrowia obowiązek regularnego publikowania wykazu produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności. Odbywa się to co dwa miesiące. Poprzedni wykaz obowiązywał od 15 maja 2019 r. i znalazło się na nim 288 pozycji. Na początku lipca Ministerstwo Zdrowia opublikowało kolejną listę preparatów, z których dostępnością może być problem w najbliższym czasie. Lista powstała w oparciu o dane zgromadzone w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi. Obowiązkiem wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych jest zgłaszanie do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego leków, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Następnie GIF (na podstawie danych) informuje o tym Ministra Zdrowia. Na aktualnie obowiązującej liście z 5 lipca 2019 roku znalazły się aż 324 produkty. Poniżej prezentujemy treść obwieszczenia. 

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z 5 lipca 2019 r. dot. leków zagrożonych brakiem dostępności, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [620.70 KB]

Odpowiedzi: 2 do wpisu Gdzie kupić lek?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 characters available

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama